Välkommen att delta i Skriva för livet under hösten! Vi är glada att äntligen kunna erbjuda detta i Halland. Här blir skrivandet ett verktyg för att bearbeta sorgen som efterlevande. Genom skrivövningar med grund i traumaberabetning får du möjlighet att närma dig sina upplevelser, sätta ord på det som kan vara svårt att uttrycka och skapa utrymme för din egen berättelse i en trygg gemenskap. Träffarna riktar sig till anhöriga som förlorat närstående i suicid.
Vi träffas sex gånger under hösten och skriver tillsammans. Du behöver inga förkunskaper, bara en längtan efter att uttrycka dig. Varje gång gör vi enklare skrivövningar, följda av samtal i grupp.
Skriva för livet-skrivandet är inte baserat i prestation, utan fungerar som en kanal för att hantera och utforska känslor. Precis som i samtalsgrupper finns det något läkande i gruppen och orden.
Träffarna är kostnadsfria för Spes medlemmar och fika ingår.
Vi träffas följande datum kl.18-20: 17 september 1 oktober, 22 oktober, 12 november, 3 december och 17 december.
Plats: Karl XI:s väg 2, 30242 Halmstad, Sensus Studieförbunds lokal.
Sista anmälningsdag 10 september. Begränsat antal platser.
Har du frågor? Kontakta Anna Bredhe på e-post: [email protected]