Tack för en varm och fin stödhelg 8–9 november.
Vi tillbringade helgen på Sankt Jörgen Park spahotell, en plats fylld av lugn, värme och gemenskap. Under helgen fick vi både information och stöd kring Spes och sorg efter suicid, delade tankar i mindre samtalsgrupper med bildkort, och tände ljus för dem vi förlorat. Våra saknade fick vara med oss under helgen på många sätt och medlemmar fick ta med foton och föremål av dem de förlorat.
Mellan de starka samtalen fanns också tid för återhämtning och närvaro. Till exempel fanns flera aktiviteter under helgen så som:
💜 Qi gong
💜 Pärla armband
💜 Walk and talk
💜 Måla mandalas
💜 Bada i inomhus- och utomhuspool
Vi åt gott, skrattade, grät, och pratade om livet både det svåra och det vackra.
En helg som påminde om hur mycket omtanke, kraft och gemenskap som finns inom Spes.
Stödhelger bidrar ofta till en känsla av gemenskap, sorg och kärlek, samt självmedkänsla. Vi hoppas att alla medlemmar fått återhämta sig genom god mat, lugn natur och gott sällskap.
En stor del av vad Spes står för är just stödet till efterlevande. Vi hoppas kunna fortsätta erbjuda stödhelger, samtalsträffar, medlemsaktiviteter och ett nätverk för efterlevande att leva vidare med. Stöd oss gärna genom att bli medlem, och ta del av vår stödverksamhet.
Tack för att ni finns!
Här kan ni se några bilder från helgen:




