Digital föreläsning Om den första tiden efter att någon tagit sitt liv
Den första tiden efter en suicidförlust kan vara mycket omvälvande. Många upplever chock, overklighet och en mängd frågor kring både känslor och praktiska saker.
Vi har nu skapat en digital föreläsning som riktar sig till dig som nyligen har förlorat en närstående i suicid. Syftet är att ge vägledning, svar på vanliga frågor och ett stöd i krissituationen.
Under föreläsningen får du svar på:

- Vanliga reaktioner i sorgen
- De första stegen efter dödsfallet
- Visning och avsked
- Anhörigmöte med begravningsbyrå
- Begravningen och vad som kan förväntas under och efter
- Vilket stöd som finns att få
Föreläsningen innehåller också en stund för frågor och vägledning. Den hålls av en föreläsare med lång erfarenhet från begravningsbranschen och arbete med svåra förluster.
Inom Spes stödverksamhet är alla som ger stöd själva efterlevande, vilket kan skapa en särskild förståelse och trygghet.
Datum och tid
7 april
12 maj
2 juni
7 juli
4 augusti
Tid: 13.30–14.30 (OBS! ändrad tills 14.30 tidigare 15.00)
Anmälan
Du anmäler dig via länken nedan:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_o1PCXxuVpKopwBEu0ls56kHrXhmUyPsy6gMnALSDgpkoRQ/viewform?usp=header
Länken finns i anmälningsformuläret vilket skickas till dig efter anmälan.
Du är välkommen att delta oavsett var du befinner dig. Föreläsningen är en möjlighet att få svar på frågor och ett första stöd i en svår tid.
Du är varmt välkommen att delta eller att dela informationen vidare till någon som kan behöva den.