Spes är en av 33 organisationer som i dag publicerar en gemensam debattartikel i Aftonbladet med tre krav inför valet 2026.
Tillsammans med 32 andra organisationer inom Sveriges största manifestation för ungas psykiska hälsa ställer vi tre krav på politiken: stärk skolan och elevhälsan, inför lättillgängliga stödverksamheter utan krav på remiss, och säkra långsiktig finansiering till civilsamhället.
Ungas psykiska hälsa formas av de villkor som omger dem — men dessa är långt ifrån jämlikt fördelade. I debattartikeln lyfter vi att stödet i dag ofta kommer för sent, är reaktivt och varierar kraftigt beroende på var du bor.
”För oss på Spes är det här en självklar fråga. Unga som mår dåligt behöver kunna få stöd innan det går så långt att det handlar om att inte vilja leva. Det förebyggande arbetet måste bli en självklarhet — inte beroende av tillfälliga projektmedel.”
Towe Samuelsson, Verksamhetschef Spes
Läs hela debattartikeln i Aftonbladet: Våra tre krav – främjar barnens psykiska hälsa
