Spes stödverksamhet bygger på medmänsklighet och gemensam erfarenhet. Som stödperson ger du stöd till andra efterlevande – från efterlevande till efterlevande.
Vi söker stödpersoner till:
- Stödlinjen (telefon)
- Stödchatten
- Samtalsträffarna (digitala)
- Riktade grupper för HBTQI och ung vuxen
Vem kan bli stödperson?
Du som själv är efterlevande och det har gått minst två år sedan din förlust. Du behöver inte ha varit stödperson tidigare eller ha gått Spes grundutbildning – allt du behöver får du av oss.
Så här går det till
Steg 1 – Informationsträff Vi bjuder regelbundet in till digitala informationskvällar där vi berättar mer om vad det innebär att vara stödperson. Kvällarna är helt utan förpliktelser.
Steg 2 – Intervju En kort intervju på ca 25 minuter med en person som själv har erfarenhet som stödperson. Intervjun är till för att vi ska lära känna dig och för att du ska kunna ställa frågor.
Steg 3 – Onlineutbildning En grundutbildning som du genomför på egen hand, ca 4–5 timmar i din egen takt. Utbildningen täcker samtalsmetodik, bemötande, HBTQI-kompetens och Spes etiska riktlinjer.
Steg 4 – Gruppträff och start En gemensam digital träff där vi går igenom utbildningen tillsammans. Därefter börjar du som aktiv stödperson.
Steg 5 – Fysisk utbildningsträff Efter att du varit aktiv en period samlas vi för en fysisk träff på ca 1,5 dag där vi fördjupar kunskaperna. Spes står för kostnader för boende och mat.
Vad får du som stödperson?
- Grundutbildning innan du börjar
- Löpande handledning
- Avlastningssamtal vid behov
- En gemenskap med andra som delar din erfarenhet
Du kan också kontakta oss direkt på [email protected] om du har frågor eller vill veta mer.
Hans – en av våra stödpersoner i Spes stödlinje
Alla som är aktiva i Spes har förlorat någon i suicid. I septembernumret av vår…
”I Spes mötte jag människor som verkligen förstod”
”Jag heter Marianne Nilsson och vi förlorade vår då 24-årige son Claes i självmord för…
”Samtalen gav mig kraft att ta mig vidare i sorgearbetet”
Thomas Lövgren – Varför blev du aktiv i Spes? – Efter att min dotter Ellinor…
