Samtalsträffar
Vi som träffas har drabbats av förlusten att en medmänniska tagit sitt liv. Att träffa andra efterlevande i liknande situation kan vara ett stöd. Sorgen behöver ta sig olika uttryck och förändras över tid, vi kan tillsammans skapa ett forum där detta sker. Att få möjlighet dela det som är svårt kan vara en hjälp i sorgen
Kalmar
Välkommen till Spes i Kalmar Samtalsträffar våren 2026
Datum: 20/1, 17/2, 17/3, 21/4, 19/5, 16/6-26
Tid: 17.00-18.30
Plats: Vattnets hus, Lotusvägen 11, Kalmar , plan 3 ( står svenska kyrkan på dörren)
Kostnadsfritt: Träffarna är kostnadsfria, vi bjuder på lättare fika.
Föranmälan behövs ej.
Kontaktpersoner; Maria Pedersen ( [email protected] ) Katarina Bjerkland ([email protected]) och Neppe Nimmela ([email protected]).
Varmt välkommen till ett medmänskligt kontaktnät för oss som mist i suicid!
Du som förlorat någon i suicid och bor i Kalmar län är också varmt välkommen att kontakta oss.
Maria Pedersen. E-post: [email protected]
Katarina Bjerkland. E-post: [email protected]

Du som mist i suicid är välkommen att delta i Spes fysiska träffar som finns på många orter i landet, våra digitala stödträffar, och i våra stödgrupper på sociala medier. Vi har även en stödlinje som är öppen varje kväll, en stödchatt och kontaktpersoner.
Varmt välkommen!

