← Alla berättelser
Aktuellt 2 okt 2026 2 min läsning

”Himlen är blåare nu” – Hasse och Emil om livet efter Jonatan

För fem år sedan miste Hasse Grabow i Huskvarna sin son Jonatan i suicid och Emil Grabow förlorade sin bror. Hasse trodde först inte att han skulle överleva men det har han gjort, mycket tack vare familjen. Tiden har hjälpt också liksom Spes samtalsträffar som han besökt i fyra år. 

Det är först det senaste året han har kunnat prata om sin förlust utan att bryta ihop. Hasse berättar också att han blivit en helt annan människa än han var innan.


– De små sakerna är viktigare för mig nu. Sedan några år tillbaka är himlen blåare, barnen betyder mera, maten smakar bättre och hustrun är vackrare. Jag tar in allting på ett helt annat sätt och planerar inte så mycket utan lever mycket mer i nuet. Förut skulle det hända saker hela tiden. Nu är det ett helt annat tempo på livet och jag prioriterar annorlunda. Jag mår bra av lugnet. Man blir lite förändrad när man har gått på en sådan här smäll, säger han.

Sonen Emil har studerat psykologi och har arbetat på sjukhus, som gymnasiekurator och familjeterapeut. När han förlorade sin lillebror Jonatan satte han sin egen sorg på paus för att kunna stötta sina föräldrar. Året som Jonatan dog var omtumlande på flera sätt. Emil föddes med en dödlig sjukdom som inneburit att han och hans fru fått göra IVF för att få barn. Efter många misslyckade försök lyckades det, kort efter Jonatans död. Han fick också en ny medicin.

Julen samma år var den första utan Jonatan och även den första med dottern Wilma.

I vår medlemstidning Förgätmigej berättar Emil och Hasse Grabow mer om förlusten och om Jonatan.

Vägen till engagemang börjar ofta med stöd

Som medlem bär du Spes arbete vidare, så att fler efterlevande får någon att prata med.

Behöver du stöd?